Biała herbata właściwości

O zdrowotnych możliwościach wszelkich ziół i naparów przekonano się już dawno, dlatego zaczęto doceniać również herbaty. Za najbardziej wykwintną herbatę uważa się herbatę białą. Jej wyrafinowany smak i subtelny zapach sprawia, że jest ona uważana za najszlachetniejszą z herbat, jest najbardziej poszukiwanym gatunkiem herbaty. Niestety również i najdroższym. Niekiedy za małą paczkę pąków trzeba zapłacić sporą kwotę, jednak zakupiony produkt z całą pewnością zrekompensuje nam wydaną gotówkę.

Dużą zaletą białej herbaty jest możliwość jej ponownego parzenia. Wielokrotne parzenie wpływa nawet na lepsze wydobycie z pąków herbaty, tego, co w niej najcenniejsze. A mianowicie wszystkich właściwości, które wpływają na kondycję i zachowanie zdrowia przez człowieka.

Do właściwości tych należą działania przeciwzapalne, co chroni organizm przez działaniem infekcyjnym oraz przeciwbakteryjne, co wzmacnia odporność organizmu i stawia naturalną barierę antybakteryjną. Inną właściwością i zaletą, którą posiada biała herbata jest zawartość w niej Wit. C, która jak ogólnie wiadomo działa obronnie przy zapaleniach górnych dróg oddechowych oraz grypie. Poza tym napar z białej herbaty to przede wszystkim źródło niesamowitej ilości polifenoli, które jako substancje czynne wpływają na spowolnienie działania wolnych rodników powodujących starzenie się skóry i organizmu człowieka. Zawartość polifenoli w białej herbacie przewyższa zawartość ich w inny herbatach, a nawet sokach i produktach spożywczych, dlatego białą herbatę nazwano eliksirem utrzymującym młodość.

Sposób przyrządzenia z niej naparu polega na zalaniu jej pąków przegotowaną wodą o temperaturze 85 °C przez około 5 – 7 min. Następnie herbatę usuwa się z filiżanki (jednak nie wyrzuca pozostawiając do ponownego użycia), a napar pije jeszcze ciepły. Właściwości białej herbaty wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym produkując wiele kosmetyków z jej zawartością. Doskonale nadaje się dla zatrzymania procesu powstawania zmarszczek i jako składnik balsamów ujędrniających.
Polecamy: pelerynki komunijne.