Dieta noworodka: etap drugi

Gdy twoje dziecko kończy 4. miesiąc życia staje się aktywniejsze. Coraz częściej sięga po przedmioty, rozgląda się, dotyka swoich nóżek, głośno się śmieje. Aktywność niemowlaka jest sygnałem do zmodyfikowania jego diety.

Po 4. miesiącu modyfikacja diety polega na jej wzbogaceniu. Pamiętaj, że należy być ostrożnym w podawaniu nowych produktów dziecku. Sprawa inaczej wygląda u dzieci karmionych piersią, a inaczej u dzieci, których dieta oparta była na mleku syntetycznym. Rozszerzenie diety dziecka karmionego naturalnie powinno być ostrożniejsze. W pierwszej kolejności można zacząć podawać kaszki glutenowe lub kleiki z przecieranych jarzyn (marchew, ziemniak).

Pierwszym posiłkiem uzupełniającym u maluszka karmionego mlekiem syntetycznym może być przecier z jarzyn lub jabłka, jednak etap ten następuje troszkę później, niż u dzieci karmionych naturalnie. Kolejnym etapem może być wprowadzanie produktów bezglutenowych tj. kaszek mlecznych z grysikiem lub owocami. Jednak nadal podstawą diety niemowlaka jest mleko modyfikowane. Po ukończeniu 4. miesiąca dzidziuś może zacząć próbować soczki jednowarzywne i jednoowocowe oraz pić wodę przeznaczoną dla małych dzieci, która uboższa jest w minerały.

Pamiętaj, że maluszek nie jest przygotowany na nowy smak i nie zawsze może przypaść mu do gustu. Staraj się przekonywać maluszka do nowości podając mu je w małych porcjach, jednak traktując mleko jako podstawę diety. Obserwuj również, czy modyfikacja diety nie powoduje biegunki, wysypki czy alergii.
Polecamy: torebki komunijne.