O czym muszą pamiętać kierowcy

Kupujecie samochód ? – pamiętajcie o ważnym przeglądzie pojazdu i ubezpieczeniu OC. Mieliście kiedyś własny samochód? Jeśli nie, to musicie wiedzieć o kilku ważnych rzeczach o jakie należy dbać będąc posiadaczem auta. Zacznę tu na początku od stanu technicznego pojazdu. Być może nie wszyscy wiedzą, że auto poruszające się po polskich drogach musi posiadać ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC – może być to nawet najtańsze ubezpieczenie OC z jakiegokolwiek Towarzystwa Ubezpieczeniowego w naszym kraju. Najciekawszy jest tu fakt, że przegląd musi być wykonany nawet wtedy, gdy auto nie jest używane w ruchu drogowym.

Dlaczego?

Otóż posiadając samochód nawet, gdy stoi on na parkingu, pod blokiem, przy drodze, itd, musi posiadać on ważne badania techniczne. Nie jest to obowiązkiem, ale w momencie, gdy ktoś uszkodzi nam pojazd „nie z naszej winy” (na parkingu, przygniecie go drzewo, itp.) – nie otrzymamy odszkodowania. W Ustawie o ubezpieczeniach nie ma zapisku, że pojazdy nieużywane nie muszą posiadać przeglądu, dlatego też Towarzystwa Ubezpieczeniowe to wykorzystują i nie wypłacają pieniędzy za poniesione szkody (ich liczba jest coraz większa). Czy można z tym walczyć, kupuj tylko tanie OC. Niedawno poszło w tej sprawie pismo do rzecznika praw konsumenta.

Jeśli ono nie pomoże, zostanie napisana petycja do sejmu oraz innych instytucji mogących wywrzeć wpływ na Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Jak to się zakończy, przekonamy się w najbliższych tygodniach.